16 Aralık 2015 Çarşamba

6.Sınıf Sürat Konusu Çözümlü Sorular

6. Sınıf Fen Bilimleri dersi Sürat konusu sorular ve cevaplar
25 soru ve çözümü verilmiştir.

Soru1: 2 Dakikada 240 metre koşan kişinin sürati kaç m/s'dir?

Çözüm
Zaman= 2 dk = 2 x 60s = 120 s
Yol: 240 m
Sürat= ?
Sürat = Yol/Zaman = 240/120 = 2 m/s




Soru2: Sürati 2 m/s olan Emre ile Sürati 10 m/s olan otomobil arasında 600 metre mesafe vardır. Emre ile otomobil kaç saniye sonra karşılaşırlar?

Çözüm
Zıt yönde gittikleri için daha kısa sürede karşılaşacaklardır. Süratler birbiri ile toplanacaktır.
Toplam sürat: 2m/s + 10 m/s = 12 m/s
Yol: 600 m
Zaman = Yol/ Sürat = 600/12 = 50 s


Soru3: Sürati 90 km/h olan aracın 2 saatte alacağı yol nedir?

Çözüm
Alınan yol= Sürat x zaman
Yol = 90 x 2 = 180 km


Soru4: 10 m/s süratle giden otomobilin 15 dakikada alacağı yol kaç kilometredir?

Çözüm
Sürat = 10 m/s
Zaman = 15 dk = 15 x 60 s= 900 s
Yol = Sürat x Zaman = 10 x 900 = 9000 metre = 9 km

Soru5: 72 km/h kaç m/s dir?

Çözüm
km/h den m/s çevrilirken sayı 10 ile çarpılarak 36'ya bölünür.
72 x 10/36 = 20 m/s


Soru6: Konya'dan saat 13:00 çıkan otobüs, saat 16:00 da Ankara'ya varmıştır. 261 km olduğuna göre otobüs ortalama olarak hangi süratle gitmiştir.

Çözüm
Zaman= 16:00 - 13:00 = 3 saat
Yol = 261 km
Sürat = yol/zaman = 261/3 = 87 km/h

Soru7: 25 dakikada 50 cm giden salyangozun sürati kaç cm/dk dir?

Çözüm
Sürat = Yol/ zaman

Sürat= 50 cm/ 25 dk = 2 cm/dk

Soru8: Aşağıdakilerden hangisi sürat birimi değildir?
  • m/s
  • km/s
  • cm/s
  • m x s
  • s/m
  • km/dk
Çözüm
m x s (metre x saniye) sürat birimi değildir. Çarpım değil bölüm olmalıdır.
 s/m (saniye / metre) sürat birimi değildir. Tersi olması gerekirdi.

Soru9: Dağın yamacında duran Emel, karşı dağda odun kesen oduncunun baltayı vurduktan 3 saniye sonra sesini duymaktadır. Buna göre oduncu ile Emel arasındaki mesafe nedir? (Sesin havada yayılma sürati 340 m/s)

Çözüm
Alınan yol = Sürat x Zaman
Yol = 340 x 3 = 1020 metre

Soru10: Bir sporcu 600 metrelik parkuru 6 dakikada 3 tur atmıştır. Buna göre Sporcunun sürati kaç m/s dir?

Çözüm
Alınan yol = 600 x 3= 1800 metre
Zaman = 6 x 60 = 360 saniye
Sürat = Yol/Zaman = 1800m/360s = 5 m/s

Soru11: 40 km yolu 40 dakikada alan kamyonun sürati nedir?

Çözüm
1. Yol
40 dk da                 40 km yol alırsa
1 saat (60 dk) da         ne kadar yol alır.
Orantı kuruyoruz.
Yol= 40 x 60/40 =60 km yol alır.
Sürat 60 km/h

2. Yol
40 dk = 2/3 saat dir
Sürat = Yol/Zaman = 20 km/ 2/3h = 60 km/h

Soru12: Ortalama sürati 75 km/h olan otobüs 375 km lik yolu 6 saatte almıştır. Buna göre otobüs kaç saat mola vermiştir?

Çözüm
375 km yolu 75 km/h süratle ne kadar sürede gider bunu bulmalıyız.
Zaman = Yol/ Sürat = 375/75 = 5 h
Toplam yolu 6 saatte aldığına göre 6-5=1 saat mola vermiştir.


Soru13: 60 cm lik yolu yarım saate giden salyangozun sürati kaç cm/dk dir.

Çözüm
Yarım saat=30 dk
Sürat= 60 cm/ 30 dk = 2 cm/dk

Soru14: 2 saat 15 dakikada  810 kilometre giden Jet uçağın sürati nedir?

Çözüm
Zaman: 2 h 15 dk = 2x60 + 15 =135  dk = 135 x 60 = 8.100 s
Yol: 810 km = 810.000 m
Sürat = 810.000m / 8.100 s = 100 m/s

.
Soru15: Sürati 30 m/s olan otomobil 2 dakikada ne kadar yol alır?

Çözüm
zaman = 2dk = 2 x 60 = 120 s
Sürat = 30 m/s
Yol = Sürat x Zaman = 120 x 30 = 3600 m

Soru16: 5 dakikada 900 metre giden bisikletlinin sürati kaç m/s dir.

Çözüm
Zaman= 5 dk = 5 x 60 = 300 s
Yol = 900 m
Sürat = Yol / Zaman = 900 m/ 300 s = 3 m/s

Soru 17: Koşu yarışında yarışan üç kişinin parkuru bitirme zamanları aşağıda verilmiştir. Bunların süratlerini  büyükten küçüğe sıralayınız.

  • Ahmet 100 metreyi 10 saniyede bitirdi.
  • Ali 100 metreyi 12 saniyede bitirdi.
  • Ömer 100 metreyi 9 saniyede bitirdi.

Çözüm
Aynı yolu daha kısa sürede bitirenin sürati en fazladır.
Süratler Ömer>Ahmet>Ali  şeklinde olacaktır.
Bunu süratleri hesaplayarak da bulabilirsiniz.


Soru18: Aralarında 150 metre bulunan hırsız ve polis aynı anda aynı yöne koşmaya başlıyorlar. Polisin sürati 5 m/s, hırsızın sürati 3 m/s olduğuna göre, polis hırsızı ne kadar sürede yakalar?

Çözüm
Aynı yönde koşan hırsız ve polisin süratlari birbirinden çıkarılması gerekir.
5 m/s - 3 m/s = 2 m/s Polis hırsıza 2m/s sürat ile yaklaşmaktadır.
Zaman = Yol/ Sürat = 150 / 2 = 75 s   polis hırsızı 75 saniye sonra yakalar.

Soru19: 360 km yolu 5 saatte alan otomobilin sürati kaç m/s dir?


Çözüm
Yol: 360 km = 360 x 1000 m= 360.000 m
Zaman: 5 h = 5 x 60 x 60 = 18.000 s
Sürat = 360.000 / 18.000  =  20 m/s

Soru20: Sürati 90 km/h olan araç 30 dakikada kaç km yol alır?

Çözüm
1.Yol
Sürat 90 km/h olan araç 1 saate 90 km yol alır.
30 dakika da yarım saat olduğundan bunun yarısını alacaktır.
30 dakikada 45 km yol alır.

2.Yol
Alınan yol = Sürat x Zaman = 90 x 1/2 = 45 km

Soru21: 10 m/s kaç km/h dir?

Çözüm
1. Yol: 
m/s den km/h çevrilirken sayı 36 ile çarpılıp 10'a bölünür.
10x36/10=36 km/h

2. Yol:
1 saniyede alınan yol 10 metre dir.
1 saatte alınan yol (1h = 3600 s den)
 10x3.600= 36.000 m = 36 km olur.


Soru 22: 30 m/s süratle giden aracın 3 saatte alacağı yol nedir?

Çözüm
1. Yol
30 m/s yi km/h çevireceğiz.
30 x 36/10 = 108 km/h
3 saatte alınan yolu bulacağız.
Yol = Sürat x Zaman
Yol = 108 x 3
Yol = 324 km

2. Yol
3 saati saniyeye çevireceğiz.
1 saat 3600 s
3 h= 3 x 3600 = 10800s
3 saatte alınan yol = Sürat x Zaman
Yol = 30 x 10800 =   324.000 m
324.000m = 324 km


Soru 23: Bir otomobil İstanbul'dan Ankara'ya 80 km/h süratle  6 saatte gidiyor. Ankara'dan İstanbul'a 4 saatte dönebilmesi için sürati ne olmalıdır?

Çözüm
Ankara ve İstanbul arasındaki mesafeyi bulalım.
Yol= Sürat x zaman
Yol= 80 km/h x 6 h
Yol= 480 km

Dönüşdeki sürati bulalım.
Sürat = Yol/ Zaman
Sürat = 480/ 4
Sürat = 120 km/h

Soru 24: Sürati 6 m/s olan geminin yarım saatte alacağı yol kaç metredir?


Çözüm
Zaman saat cinsinden olduğu ve süratte zaman saniye cinsinden olduğu için, zamanın saniyeye çevrilmesi gerekir.
Yarım saat = 30 dakika = 30 x 60s = 1800 saniyedir
Alınan yol = Sürat x Zaman
Yol= 6 m/s x 1800 s
Yol = 10800 metre

Soru 25: Sürat zaman grafiği şekilde verilen A ve B araçları başlangıç noktasında bulunmaktadırlar, 10 saniye sonra araçların arasındaki mesafe kaç metre olur?



Çözüm
A aracının 10 saniye sonra alacağı yol
Yol = sürat x zaman
Yol = 10 x 10 = 100 m

B aracının 10 saniyede alacağı yol
Yol = sürat x zaman
Yol = 5 x 10 = 50 m

Aralarındaki mesafe
100 - 50 = 50 m


Diğer Konular

57 yorum:

  1. Çok güzel sorular

    YanıtlaSil
  2. Çok güzel sorular. Teşekkür ederiz.

    YanıtlaSil
  3. Yanıtlar
    1. Süratle ilgili zor soruları çözebilirsin.
      Yukarıda link var

      Sil
    2. Sanki çözebilceksin yaa...

      Sil
  4. Çok güzel bir site ellerinize sağlık...Allah razı olsun...:)

    YanıtlaSil
  5. thankyou
    good
    by

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. YAA DAHA SEN BİR İSMİNİ KOY ADSIZ ARKADAŞIM SONRA YORUM YAP İSİMSİZ DOSTUM TMMAMMI BEBİŞİM

      Sil
    2. Canısı o zaman sürat bulma degil grafik yapma yazsaydın senin türkçe ögretmenin kim beybisi sen bence 2. Sınıfa geri dön cümle kurmayı öğren

      Sil
  6. PEK KONU YOK BEN SÜRAT VE ZAMAN GRAFİĞİNİ ARADIM BENİM ARADIĞIM KONU YOKTU YANİ LOTOF NO SİTE BEN BULAMADIM YAA CANISI

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. bence fazlası ile var canısıymış bence önce kendine bak çünkü bu sözler senin tipine yakışmıyorrrr

      Sil
    2. Gerizeklı aradığın şey burda yoksa çık başka sitede ara niye insanların emeğine saygısızlık yapıyosun tipe bak millete laf ata ata tipinden harcamışsın

      Sil
  7. tek kelimeyle muhteşeeem :D

    YanıtlaSil
  8. Esra demir sen kendi ne zannediyorsun ...canısı mani si...konuyu çok güzel bir şekilde anlatmış .tek kelime ile harika bir site...kendi aradığım seyi de aranan gereken sitede ara...

    YanıtlaSil
  9. ÇOK GÜZEL TAM ARADIM

    YanıtlaSil
  10. harikasınız.hoca yazılıda formulun her bir parçasına ayrı puan verecek ve bu soruların toplamı yazılıda 36 puan

    YanıtlaSil
  11. bu kız kendini ne zannediyo ya ay yok neymiş canısı bebişim özenti işte bir dizide duyduğu kelimeleri geliyo bize söylüyo bu kzı Esra Demir yemin ederim soy adımdan utandım bence kendini bişi zannedipte ay bebişim ay canısı deme mal duruma düşüceksin yoksa Esra Demir

    YanıtlaSil
  12. ELLERİNİZE Sağlık Teşekkürler

    YanıtlaSil
  13. sağolun ödevimi bakıp yaptım

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Odevimi aklindan yapmani tercih ediyorum ... bn bir fen ogretmeni😊😊

      Sil
  14. saol un fen ödevinden kuruldum

    YanıtlaSil
  15. fen ödevlerimi sürekli burada yapıyorum bence güzel

    YanıtlaSil
  16. ödevime çok yardımcı oldu süperrr sorular

    YanıtlaSil
  17. çoooooooooooooooooooooooooooooooooook sağolun

    YanıtlaSil
  18. yarın fen sınavımız var çok sağolun anlamadığım konuyu anladım ALLAH razı olsun

    YanıtlaSil
  19. abi sağolun çok iyiler emeğinize sağlık

    YanıtlaSil
  20. OFF ÇOK ZOR GENEDE SAOL

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. neresi zor fen ogretmeeni daha zor soruo

      Sil
  21. Sacma ama guzel ben sadece bir tane yaptim faydasiz

    YanıtlaSil
  22. çok teşekkürler ama bizim fen hocası kızıyo sadece bir iki tane yaptım

    YanıtlaSil
  23. Guzel ama sonuclar cok uzun...

    YanıtlaSil
  24. Çooooooooooooooooooooooooooooook sağolun

    YanıtlaSil
  25. Benim performans ödevimi yaradı Teşekkürler

    YanıtlaSil
  26. Performans ödevimi yaparken yafarlandım teşkkürler

    YanıtlaSil
  27. kim yazdıysa tesekür ederim hepsi ise yaradı ve hoca 100 verdi

    sagolun

    YanıtlaSil
  28. Kendiniz yapin ben fen ogretmeni

    YanıtlaSil
  29. çok iyi olmuş açıklamalar falan

    YanıtlaSil
  30. Bizim hoca 30 tane yazin dedi.Ama grafik ve bilim cevirmeli olsun dedi.Sanki dondurmam çilekli olsun diyor...��������

    YanıtlaSil
  31. ödevimi burdan bakarak yaptım çok işime yaradı saolun

    YanıtlaSil
  32. çok yararlı bir sayfa:)

    YanıtlaSil

Site İçi Arama

Sitemizi Takip Ediniz